چشمه حکمت
سومین همایش علمی بین‌المللی
"چشمه حکمت"
سوم و چهارم خرداد ماه 1391


 
 در مسیر چالش با علوم دانشگاهی متداول که بر جهان‌بینی‌ها و چشم‌انداز‌های معرفت شناختی خاصی استوارند، اکنون این باور در حال شکل‌گیری است که این ساختار حاکم و مسلط دانش باید متزلزل شود. حداقل در جمعی که در همایش‌های سالانه بین‌المللی مرکز مطالعات و همکاری‌های علمی بین‌المللی و همچنین مجموعه همسان آن با نام مالتی‌ورسیتی شکل گرفته است، این باور وجود دارد که موعد رویارویی با آنچه که دانش غربی، استعماری یا اروپا‌محور نامیده می‌شود فرا رسیده است. 
با این حال، در راه طولانی پیش‌رو، حداقل دو دغدغه اصلی کماکان وجود دارد که باید با آن مواجه شد. دغدغه اول این است که در عمل چه کاری می‌توان انجام داد. اگرچه این سئوال مهمی است (اگر فقط بهانه‌ای برای همسو شدن با جریان حاکم نباشد) اما دغدغۀ مهمتری که بیشتر احساس می‌شود کشف چشمه‌های دانشی است که می‌تواند پایه‌‌های دانش خود ما را بسازد. بدیهی است، آنچه که به نام دانش سنتی‌، محلی‌، یا بومی نامیده می‌شود همان گنجی است که ما در اختیار داریم اما برای اینکه این گنجینه در راه بازیابی روش زندگی خودمان ما را یاری دهد و به درستی راه‌های صلح‌آمیز، زیبا‌، خردمندانه‌، و متعالی کسب دانش و زندگی ما را شکل دهد، باید گرد و غبار دیدگاه‌های مدرنیستی که آن را در بر گرفته است زدوده شود و تمامی جزئیات آنها مورد بررسی قرار گیرد.
سومین همایش سالانه مرکز مطالعات و همکاری‌های علمی بین‌المللی تلاشی بود برای تغییر جهت چنین جلساتی از تمرکز صرف بر افشای نقاط ضعف نامطلوب، به جلساتی که در آن ثروت و گنجینه دانش و حکمتی که هزاران سال است با آن زندگی می‌کنیم را به تصویر بکشیم. تا با زدودن گرد و غبار آن، درخشش و تلالو گنجینه پنهان دانش و حکمت با اطمینان بیشتری عملا بسوی دانش متعلق به خود گام برداریم.
همایش بین‌المللی "چشمه حکمت" به مدت دو روز با حضور سخنرانان خارجی و داخلی به شرح زیر برگزار شد:

منیر فاشه فلسطین
آگوستین نویتانزانیا
سی کی راجو هند
محمد عظمی عبدالحمید مالزی
کلاود آلوارز هند
بابوزیبوا لوتو اوگاندا
اسماعیل حاکی آکی راز ترکیه
محی الدین عبدالقادر مالزی
ارترول یامان ترکیه
احمد مراد مریکان مالزی
نورما آلوارز هندوستان
ابراهیم پور ترکیه
حسن رحیم‌پور ازغدی   عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی
محمد مازندرانی فعال صنعت فرش دستباف ایرانی
حجت‌الاسلام و المسلمین امینیاستاد حوزه
حسین عظیمی عضو سابق پشتیبانی جنگ جهاد‌ سازندگی


 فیلم سمینارهای علمی سومین همایش بین‌‌المللی "چشمۀ حکمت"، اول خرداد ماه 1391، دانشگاه الزهراء(س)