اسرار دانش
دومین همایش علمی بین‌المللی
اسرار دانش
چهارم و پنجم خرداد ماه 1390


 
با تاییدات پروردگار متعال دومین همایش بین‌المللی مرکز مطالعات و همکاری‌‌های علمی بین‌المللی با عنوان "اسرار دانش" با موضوع بررسی زمینه‌های شکل‌گیری ساختارهای دانش در فضاهای دانشگاهی از تاریخ سوم لغایت پنجم خردادماه 1391 در تهران و همچنین شهر مقدس قم برگزار گردید.
این همایش با سخنرانی جناب آقای دکتر مهدی‌نژاد نوری معاون وقت پژوهشی و فناوری وزارت علوم، تحقیقات و فناوری آغاز شد. در ادامه رئیس مرکز مطالعات و همکاری‌های علمی بین المللی آقای دکتر محمدی دوستدار ضمن خیر مقدم به مهمانان گزارشی از برنامه‌ها و اهداف این مرکز و همایش اسرار دانش ارائه کرد. این همایش در قالب چهار زمینۀ موضوعی 1) منشاء، مرجع، و مالکیت علوم دانشگاهی، 2) بازنگری مفهوم پژوهش در جستجوی حکمت 3) دانش دین و دانش دینی 4) افسانه‌‌های سنجش‌، شاخص ها، و رتبه‌ها با حضور هشت سخنران خارجی و نه صاحبنظر و اندیشمند ایرانی از پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه اسلامی، مجمع عالی حکمت اسلامی، پژوهشگاه تعلیم و تربیت، مرکز مطالعات و تدوین کتب علوم انسانی، صدا و سیمای جمهوری اسلامی ایران، و دانشگاه‌های کشور برگزار شد.
نشست اول این همایش روز سوم خرداد در دانشگاه ادیان و مذاهب قم باسخنرانی آقایان حجت الاسلام و المسلمین نواب، حجت الاسلام و المسلمین رهدار، پروفسور منیر فاشه، پروفسور راجو، و دکتر کلود آلوارز و آقای دکتر دوستدار به بررسی پیش‌فرض‌ها و جهان‌بینی‌های مستتر و برنامه‌های درسی دانشگاهی پرداخت. عصر همان روز نیز مهمانان همایش جهت همکاری و تعامل بیشتر با مسئولین پژوهشگاه حوزه و دانشگاه به بحث و تبادل نظر پرداختند.
شایان ذکر است که مهمانان این همایش عصر روز دوشنبه دوم خرداد با حضرات آیات جوادی آملی و مصباح یزدی دیدار و گفتگو داشتند و از کتابخانه حضرت آیت‌الله مرعشی نجفی (ره)، سومین کتابخانه بزرگ جهان اسلام بازدید کردند.
روز دوم و سوم این همایش نیز با حضور سخنرانان خارجی و داخلی در سالن همایش‌های بنیاد ایرانشناسی در تهران برگزار شد:

پروفسور منیر فاشهفلسطین
پروفسور حسن حنفی حسنینمصر
پروفسور سی کی راجوهند
پروفسور محمد عظمی عبدالحمیدمالزی
دکتر کلاود آلوارزهند
دکتر عمران محمد مالزی
دکترحورحه ایشیزاوا پرو
آقای گریمالدو رنگیفوپرو
حجت الاسلام و المسلمین دکتر عبدالحسین خسرو پناهموسسه پژوهشی حکمت و فلسفه ایران
حجت‌الاسلام و المسلمین دکتر حمید پارسانیامجمع عالی حکمت اسلامی
حجت الاسلام و المسلمین دکتر احمد واعظیدفتر تبلیغات اسلامی قم
آقای منصور براهیمیمرکز مطالعات و تدوین علوم انسانی
خانم دکتر انسیه خزعلیدانشگاه الزهرا (س)
خانم دکتر فاطمه جان‌احمدیدانشگاه الزهرا (س)
دکتر سید امید فاطمیدانشگاه تهران
دکتر عبدالعظیم کریمیپژوهشگاه مطالعات تعلیم و تربیت
آقای نادر طالب‌زادهصدا و سیمای جمهوری اسلامی ایران

پیوندها

فیلم همایش بین المللی اسرار دانش